Faydaları Neler?
Trend

Muzun Faydaları Neler? Muz Hakkında 8 Bilimsel Fayda

Muzun faydaları saymakla bitmiyor. İçerisinde barındırdığı zengin vitamin ve minerallerle adeta sağlık deposu olan muz hakkında 8 bilgiyi derledik...

Muz, vitamin ve lif kaynağı olan meyveler arasındadır, bu yüzden muzun faydaları arasında liflerin ve vitaminlerin sağladığı yararlar da vardır. Ayrıca dünyanın en çok tüketilen meyvelerinden olan muz, zengin potasyum kaynağıdır. İçerisindeki vitamin ve minerallerle de sağlık açısından çok faydalı bir meyve olma niteliği taşıyor.

Muz vitaminlerden A, B1, B2, C ve E vitaminlerini içerir, yüksek miktarda magnezyum ve potasyum kaynağı olmakla birlikte; demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot açısından da fazlasıyla zengindir. Mineral ve vitamin takviyesi olarak tüketilen muz, lezzetiyle de vazgeçilemeyen bir meyvedir. Sağlıklı beslenme konusunda dikkatliyseniz, kaçırılmayacak bir nimet olan muzun faydalarına birlikte göz atalım;

Günde ortalama bir muz tüketmek; bağışıklık sistemini güçlendirerek, gelecekte yakalanma ihtimali olan bir çok ciddi hastalığa karşı etkili bir koruma sağlar.

Muzun faydaları konusunda yapılan çalışmalarla ortaya çıkan bilimsel 8 bilgiyi maddeleyelim:

Muzun Faydaları Nelerdir
Muz, kan basıncını dengeler ve kalp kaslarını güçlendirir.

1. Muz Besin Değeri Tablosu

Muzlar dünyanın her yerinde en popüler meyveler arasındadır . Güneydoğu Asya’nın tropikal bölgelerinde doğal olarak yetişen muzlar artık dünyanın bir çok sıcak bölgesinde yetişebiliyor.

Lezzetiyle birlikte en faydalı meyveler arasında bulumasından dolayı faylasıyla popüler olan muzlara ulaşmak eskiye nazaran daha kolay.

Muz, eser miktarda lif ve birkaç antioksidan içermektedir. Bir orta boy muz (118 gram) civarındadır. ( 1 ):

 • B6 Vitamini:  Günlük ihiyacın % 33’ü
 • Manganez:  Günlük ihiyacın % 14’ü
 • C Vitamini:  Günlük ihiyacın % 11’i
 • Bakır:  Günlük ihiyacın % 10’u
 • Potasyum: Günlük ihiyacın % 9’u
 • Magnezyum:  Günlük ihiyacın % 8’i
 • Net karbonhidrat: 24 gram
 • Lif: 3.1 gram
 • Protein: 1,3 gram
 • Yağ: 0,4 gram
Olgunlaşmış muz vitamin
Olgunlaşmış muz

Ortalama bir muz, yaklaşık 88 gram kaloriye sahip olduğu için “neredeyse sadece su ve karbonhidrattan oluşuyor” dersek hata yapmış olmayız. Muzlar çok az protein içermekle birlikte neredeyse hiç yağ içermezler. ( 2 )

Olgunlaşmamış, yeşil muzlardaki karbonhidratlar genellikle nişasta ve direçli nişastadan oluşur. Ancak muz olgunlaştıkça, nişasta şekere dönüşür (glikoz, fruktoz ve sakaroz).

ÖZET: Muzlar lif, antioksidan ve birçok vitamin bakımından oldukça zengindir. Orta boy bir muz (118 gr), yaklaşık 88 gr kaloriye sahiptir.

2. Muz Kan Şekerini Dengeler

Muzlar, içinin süngerimsi bir yapıda olmasına sebep olan bir tür lif olan pektin bakımından da zengindir. ( 3 )

Tam olarak olgunlaşmamış muzlar, çözünür lif gibi davranan ve sindirimden rahatça geçebilen dirençli nişasta içerir.

Hem dirençli nişasta hem de pektin lifi , yemeklerden sonra  kan şekeri seviyesini azaltabilir ve midenizin boşalma (acıkma) hızını yavaşlatarak iştahınızı azaltabilir.

Muz, tok tutar
Muz, tok tutar

Muzlar ayrıca glisemik indekste (GI) orta ile düşük seviye arasındadır. Bu da yiyeceklerin kan şekeri seviyesini ne kadar çabuk arttırdığının ölçüsüdür.

Olgunlaşmamış muz bir muzun GI değeri yaklaşık 30 civarında iken, olgunlaşmış muzlar yaklaşık 60 seviyelerindedir. Tüm muzların ortalama değeri ise 51 civarındadır. ( 4 )

Yani muzun, sağlıklı bireylerin kan şekeri seviyelerinde büyük artışlara neden olmaması anlamına gelir. Yine de her bünyenin farklı olmasından dolayı, mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Dengelenme durumu, özellikle tip 2 diyabet hastaları için geçerli olmayabilir. Diyabet hastalarının iyi olgunlaşmış muzları yemekten kaçınması gerekir ve kan şekerini dikkatlice izlemeliler. Böyle bir durumda uzman doktorunuza mutlaka başvurmanız gerekir.

ÖZET: Muzlar yemeklerden sonra kan şekeri seviyesini dengelemeye yardımcı olur ve midenin boşalmasını (açlık) yavaşlatarak iştahı azaltır.

Muzun yararları
Muz mideyi korur ve reflü gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

3. Muz Sindirimi Kolaylaştırır

Besin lifi, sindirim sistemi dahil, birçok konuda büyük öneme sahiptir.

Orta boyutlardaki bir muzda yaklaşık 3 gram lif bulunur, bu da muzları oldukça iyi bir lif kaynağı yapıyor.

Muzlar içerisinde iki ana tip lif barındırır:

 • Pektin: Muz olgunlaştıkça daha az görülmeye başlar.
 • Dirençli Nişasta: Olgunlaşmamış muzlarda bulunur.

Dirençli nişasta sindirimi düzenler ve tokluk hissi verir. Bağırsaklarınızdaki faydalı bakteriler için de önemli bir besin haline gelir.

Bazı çalışmalar, pektin’in kolon kanserine karşı korunmaya yardımcı olabileceğine dair sonuçlar vermiştir. ( 5 )

ÖZET: Muz, bağırsakta bulunan yararlı bakterileri besleyen ve kolon kanserine karşı koruma sağlayan, lif ve dayanıklı nişasta bakımından da oldukça zengindir.

4. Muz Zayıflatır Mı?

Bu zamana kadar hiçbir çalışma, muzların kilo kaybı (zayıflama) üzerinde etkisinin bulunduğuna dair doğrudan test edilememiştir. Bununla beraber muzlar, kilo vermeyi kolaylaştıran besinlerden olmak için bazı içeriklere sahiptir.

Yeni başlayanlar için, Ortalama bir muz (118 gr) nispeten az kaloriye sahiptir (88 gr). Evet, biraz fazlası var, yine de çok besleyici ve doyurucu.

Muz zayıflamaya yardımcıdır
Muz zayıflamaya yardımcı olur.

Muz gibi yüksek lifli gıdaları fazla yemek, vücut ağırlığının azalması (zayıflama) ve kilo kaybı ile ilişkilendirilmiştir.

Ayrıca, olgunlaşmamış muzlar dirençli nişasta kaynağıdır. bu yüzden tokluk hissi ile iştahınızı azaltarak kilo vermenize yardımcı olur. ( 6 )

ÖZET: Muz, zayıflamaya (kilo kaybına) yardımcı olabilir, çünkü kalorisi düşük, besin değerleri ve lifleri yüksektir.

5. Muz Kalp Sağlığını Destekler

Kalp sağlığı için, Potasyum gerekli bir mineraldir. Özellikle tansiyon kontrolü için yararlıdır. Önemine rağmen, çok az insan diyetlerinde yeterince potasyum almaktadır.

Muzlar, diyet için de harika bir potasyum kaynağıdır. Ortalama bir muz (118 gram), Günlük potasyum ihtiyacının yaklaşık %9’unu içermektedir.

Potasyum açısından zengin bir diyet, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Bol miktarda potasyum tüketen insanların kalp hastalıklarına yakalanma riskinin % 27’ye kadar düştüğü vurgulanmaktadır. ( 7 )

Ayrıca muzlar, kalp sağlığı bakımından da önemli olan, yeterli miktarda magnezyum içermektedir. 

ÖZET: Muz, kalp sağlığı için gerekli olan iki mineral, potasyum ve magnezyum kaynağıdır.

6. Muz Antioksidan İçerir

Bütün meyve ve sebzeler gibi muzlar da mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Dopamin ve katehin gibi bir kaç tipte güçlü antioksidan içerirler. ( 8 )

Bu antioksidanlar, kalp hastalığı riskini düşürür ve dejeneratif hastalıklar gibi bir çok hastalığa karşı koruyucu etki gösterir. ( 9 )

muz mutluluk verir
Muzun faydaları arasında mutluluk da var

Fakat, muzdan gelen dopaminin beyinde kendini iyi hissettiren bir kimyasal gibi davrandığı iddiası yaygın bir yanlıştır. Muzdan gelen dopamin, kan-beyin bariyerini geçemez. Sadece hormonları veya ruh halini değiştirmek yerine güçlü bir antioksidan görevi görür.

ÖZET: Muz, çeşitli antioksidanlar açısından da zengindir. Antioksidanlar sayesinde vücudumuz hastalıklara karşı daha dirençli ve korunaklı hale gelir.

7. Böbrek Sağlığını Artırabilir

Kan basıncı kontrolü ve sağlıklı böbrek fonksiyonları için Potasyum şarttır. İyi bir potasyum kaynağı olarak muz, böbrek sağlığının korunmasında faydalı olabilir.

olgunlaşmış muz böbrek sağlığı
Muz böbrek kanseri riskini azaltır.

Kadınlarla yapılan 13 yıllık bir çalışma, haftada 2-3 adet muz yiyen kişilerin böbrek hastalığına yakalanma riskinin % 33 daha düşük olduğunu belirledi. ( 10 )

Diğer çalışmalarda, haftada 4-6 arasında muz tüketenlerin, böbrek hastalığına yakalanma riskinin, muz tüketmeyenlere oranla neredeyse %50 daha az olduğuna dikkat çekmektedir. ( 11 )

ÖZET: Haftada bir kaç adet muz tüketmeniz, böbrek hastalıklarına yakalanma riskinizi %50’ye kadar azaltabilir.

8. Muzun Kaslara Faydası Var Mı?

Muzlar, genellikle mineral içerikleri, proteinleri ve kolayca sindirilen karbonhidratları nedeniyle sporcular için harika bir besindir.

Düzenli muz tüketmek, genel popülasyonun %95’ini etkileyen egzersize bağlı kas kramplarını ve ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. ( 12 )

muz vitamin
muz vitaminlerle zenginidr

Fakat, araştırmalar muz ve kas krampları arasındaki ilişki hakkında farklı bulgular veriyor. Bazı çalışmalar onları faydalı bulurken, diğerleri etkisinin olmadığı sonucunu veriyor.

Bununla beraber muzlar, egzersizlerden önce, egzersiz sırasında veya egzersiz sonrasında mükemmel bir beslenme ve takviye sağlıyor.

ÖZET: Muzlar, egzersizin neden olduğu kas kramplarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca vücut egzersizleri için mükemmel takviye (enerji) sağlar.

Muzun Faydaları Maddeler Halinde

 • Muz, sindirim sistemini güçlendirir ve sindirim bozukluklarını düzenler. Lif açısından fazlasıyla zengindir ve kabızlığa iyi gelir.
 • Muz böbrek kanseri riskini azaltır.
 • Potasyum açısından zengin olan muz, böbrekler için oldukça yararlıdır.
 • Muz, kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Kan basıncını dengeler ve kalp kaslarını güçlendirir.
 • Muz, mideyi korur ve reflü gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Serotonin sayesinde mutlu hissetmeyi sağlar ve depresyon, stres ve yorgunluğa çözüm olabilir.
 • B6 vitamini içeren muz, şeker seviyesini dengeler böylece regl öncesi kadınlarda ruh hâlini iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Yüksek potasyum ve düşük tuz içeren muz, tansiyona iyi gelir.
 • Saçları kuvvetlendirir, kırılmasını önler.
 • Tok tutucu özelliği olan muz, iştahı kapatarak yemek yemeyi azaltır ve kilo vermeye yardımcı olur.
 • Enerji verir.
 • Cilt hastalıklarını gidermede yardımcıdır. Siyah noktaları ve akneleri azaltır.
 • Muz, kansere yakalanma riskini azaltır.
 • A, C ve E vitaminlerini içerdiği için göz sağlığına faydalıdır.
 • Muz, kalsiyum içeriğiyle kemikleri güçlendirmede yardımcıdır.
 • Kas ağrılarına ve kramplara iyi gelir.

Sonuç:

Muzun Faydaları ve sağlığa yararları saymakla bitmez. Vücudumuza çok sayıda katkısı olan lezzetli ve popüler bir meyvedir.

Bütün bunların yanı sıra, lif ve antioksidan içerikleri sebebiyle sindirim, vucut ve kalp sağlığını artırabilirler.

muz faydaları
En sağlıklı meyvelerdenir

Nispeten düşük kalorisi ve besin yoğunluğu sebebiyle kilo kaybına bile yardımcı olabilir.

Olgunlaşmış muzlar lezzetiyle damak zevkinizi tatmin etmenin harika bir yoludur. Dahası, hem sarı hem de yeşil muzlar sağlıklı ve zinde hissetmenizi sağlayabilir.

Not: Bu içerik çeşitli bilimsel makalelerden titizlikle toplanarak oluşturulmuştur. Bazı maddelere, yapılan bilimsel çalışmaların linkleri eklenmiştir. FaydaliOrg’da Sağlık, fayda ve zarar konusunda yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Lütfen doktorunuza danışmadan sağlığınız konusunda hiç bir karar almayın. İçerikte yazan bilgilerden doğabilecek her türlü sonuçtan site ve yazarlarımız sorumlu tutulamaz.

Etiketler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı