Sağlık

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir?

Çocuklar, bizim için geleceği gösteren en ideal örnekler arasındadır. Çocuklar, bizim onları öğrettiğimizle kendilerini hayata hazırlarlar. Bazen hayata hazırlanırken bir takım stres gibi durumlar kendilerine görülebilir. Bu gibi durumlar, onlarda olumsuz etki yaratarak tırnak yeme alışkanlığına doğru sürükleyebilir. Önemli olan tırnak yeme alışkanlığı aşırı olmaması ve alışkanlık haline gelmemesidir.

Pekmerakliyim.com

Tırnak yeme alışkanlığı, bazı insanlar da görülebilmektedir. Bu alışkanlık çocuklarda da aynı şekilde görülebilir. Bu yazımızda çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı nasıl önlenir? Şeklinde sorunun cevabını açıklamaya çalışacağız.

Çocuğunuza öncelikli olarak asla “çek elini oradan tırnağını yeme!” gibi tepkisel davranışlarla karşılık vermemeliyiz. Bu gibi davranışlar onlar da olumsuz etki yaratabilir.

Pekmerakliyim.com

Onlara tepkimiz daha çok olumlu şekilde olabilmesi için yanıtlarınız kısa ve öz olmalıdır. Mantık çerçevesi içerisinde söyleyeceğimizi anlatmalıyız. Bunun gibi davranışlar çocuğa daha iyi etki yaratabilmektedir. Çünkü onlar bizlerin söylemleri ile kendilerini hayata adapte edebilmektedirler. Onlara bağırarak-çağırarak değil de her şeyi daha anlamlı ifade etmek için özünde ve yerinde cümleler kurmanız gerekir.

Sonuç olarak, çocukların tırnak yeme alışkanlığını önlemek için onlara davranışımız olumlu şekilde olmalıdır. Onlara sert tepkilerle karşılık verdiğimizde bazen bunu koruma içgüdüsüyle alışkanlığı devam ettirebilmektedirler.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Sevgili kardeşim. Bloğunun devamlılığının olması dileğiyle inşallah iyi yerlere geldiğini görmek dileğiyle.

  2. Blog tasarımı güzel olmuş daha çok tıklanması dileğiyle html kodlarınıda merak etmedim değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı