Eğitim

Besyo İçin Gerekenler

BESYO Nedir?

  Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu demektir. Bu bölüm spor eğitimi vererek akademisyen ve sporcu yetiştirir. BESYO bir bilimdir. Bu bölüm sadece antrenörlük demek değildir. Kişinin bu alanda kendini geliştirmesi gerekmektedir.

 BESYO’ da Hangi Bölümler Vardır?

 BESYO’ da bulunan bölümler şunlardır:

 1. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği,
 2. Antrenörlük Eğitimi,
 3. Spor Yöneticiliği,
 4. Rekreasyon,
 5. Spor Bilimleri,
 6. Engellilerde Egzersiz 

 BESYO Okumak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 Besyo için Türkiye’ de çoğu okulda özel yetenek sınavı yapılır. Bazı üniversitelerde öz geçmiş zorunluluğu bulunmaktadır. Yani BESYO okuyabilmeniz için lisansınızın olması gerekmektedir. Öz geçmiş zorunluluğu olmayan üniversitelerde de belli kriterler vardır. Adaylar, eski ismiyle YGS şuan ki ismiyle ise TYT’ ye girmiş ve bu sınav sonucunda üniversitenin belirlediği baraj puanını almış olmaları gerekmektedir. Özel yetenek sınavlarında da başarılı olmaları gerekmektedir. Üniversite özel yetenek sınavı yapmıyorsa diğer motorsal testler ve sınavlarda başarılı olması gerekmektedir. Bunun yanında sağlık raporu ve liseden mezun olduğunu gösteren belgenin de bulunması gerekmektedir. TYT’ nin yanında eski adıyla LYS şimdiki adıyla ise AYT ile alan üniversitelerde bulunmaktadır. AYT ile alım yapacak üniversiteler normal üniversite tercih eder gibi tercih formuna BESYO’ yu yazmaları gerekmektedir.

 BESYO Sınavları Nasıl Olmaktadır?

 Her okulun kendine özgü bir sınav sistemi vardır. Parkurları ve sınav stilleri her üniversitenin farklıdır. Başlıca sınav sistemleri şunlardır:

 •  Uzun Mesafe Koşuları ve Orta Mesafe Koşuları
 • Sürat Testi Koşuları ve Kısa Mesafe Koşuları
 • Sağlık Topu Atma ve 3 Adım Sıçrama Sınavları
 • Koordinasyon Parkuru Sınavları
 • Branş Sınavları
 • Dayanıklılık Testi Sınavları
 • Branş Koordinasyonu Parkur Sınavları
 • Sözlü Mülakat Sınavları

Üniversitenin Parkurlarına Dair Bilgiyi Nereden Edinebilirim?

 Her üniversite İnternet sitelerinde sınavdan yaklaşık 1-2 ay öncesinde parkurlarının nasıl olacaklarına dair bilgi verirler. Yani kılavuz olarak açıklarlar.

 BESYO İçin Öncesinde Kursa Gitmek Gerekli Midir?

 BESYO’ da kursa gitmeden kazanan adaylarında olduğu görülmektedir. Fakat bunlar sporun alt yapısından gelmiş kişilerdir. Yetenek ve çalışma birleştiğinde ortaya daha başarılı bir sonuç çıkacağı için kursa gitmek önemlidir.

 Bu Bölümden Mezun Olduktan Sonra İş İmkanları Nelerdir?

 Bu bölümden mezun olan öğrenciler spor ile ilgili her alanda iş bulabilmektedirler. Fakat iş bulmak yine de göründüğü kadar kolay değildir. Nasıl ki diğer bölümlerin iş bulmak için kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir bu bölümde iş bulmak için de kendilerini çok iyi geliştirmelidirler. Sadece okulun verdiği eğitimle sınırlı kalmamalılar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı